منشور اخلاقی رسانه «روزگار»

جامعه انسانی جز براساس عدل قوام و دوام نمی‌یابد؛ و راه گریز آن از انحطاط، گسترش عدالت در همه جنبه‌ها و ابعاد زندگی اجتماعی است. رسانه‌ها می‌توانند به دلیل نفوذ در عمق ذهن افراد و قدرت تأثیرگذاری قابل‌توجه خود، حامی عدالت یا مانع تحقق آن باشند. ما “دانستن” را حقّ مسلم شهروندان می‌دانیم و براین باوریم که استفاده بجا و بخردانه از این حق می‌تواند راه رسیدن به هدف مقدس “گسترش عدالت همه‌جانبه” را به بهترین نحو هموار سازد.
آیا می‌توان با زیرپا گذاشتن اخلاق، عدالت را جست؟ آیا می‌توان از ظلم پلی برای رسیدن به عدالت ساخت؟ پاسخ را مولای متقیان در خطبه ۱۲۶ نهج‌البلاغه داده‌اند: أَ تَأْمُرُونِّی أَنْ أَطْلُبَ النَّصْرَ بِالْجَوْرِ؟
دنبال کردن هدف والایی چون گسترش عدالت جز در سایه اتکا به اخلاق حرفه‌ای منبعث از نظام ارزشی و فکری حق‌مدارانه و آزاداندیشانه مقدور نیست. از این رو رسانه «روزگار» خطوط کلی فعالیت اطلاع‌رسانی خود را براساس محورهای زیر تنظیم کرده‌است:
فصل اول – صاحبان حقّ
۱ – حقّ جامعه
جامعه و مخاطبان رسانه «روزگار» حقّ دارند درک درستی از سیر وقایع مهم جامعه و نظر و تحلیل افراد تأثیرگذار داشته‌باشند. دسترسی و دستیابی به هرگونه اطلاعاتی که آنان را برای مدیریت بهتر امور زندگیشان، انتخاب تصمیمات درست و متضمن منافع فردی‌شان، و حضور مؤثرتر و آگاهانه در عرصه‌های تصمیم‌گیری و مدیریت جامعه و تصمیم برای آینده خود و جامعه، حق همه افراد جامعه به‌ویژه مخاطبان رسانه روزگار است.
۲ – حقّ اشخاص
اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی که خبر، محتوا و یا مطلبی درباره آنان در رسانه «روزگار» منتشر می‌شود، حقّ دارند که علاوه بر برخورداری از احترام و تکریم، منافع مادی و حقوق خود را مصون از تعرّض و تهدید رسانه‌ای ببینند، مگر این که رعایت حقّی بزرگ‌تر از جمله حقوق جامعه، یا مصرف‌کنندگان یا منافع ملی در تعارض با حفظ منافع شخص باشد.
۳ – حقّ پدیدآورندگان
تولید کنندگان محتوا برای رسانه «روزگار» اعم از مشاوران، دبیران سرویس‌ها و خبرنگاران و سایر پدیدآورندگان این رسانه حقّ دارند در روند تصمیم‌گیری فعالیت‌های اطلاع‌رسانی رسانه روزگار مشارکت داشته‌باشند، و همچنین حقّ دارند از انجام کارهایی که برخلاف اعتقادات شخصی‌شان است، خودداری کنند. و نیز حقّ دارند از افشای منبع اطلاعات خود خودداری کنند، مگر در مواردی که حسب نصّ صریح قانون و دستور مقام قضایی، معرفی منبع ضروری باشد.
۴ – حقّ منبع خبری
هر فردی از شهروندان می‌تواند رسانه «روزگار» را امین خود بداند و حقّ دارد درصورت ارائه اطلاعات به رسانه «روزگار»، و در صورت تمایل، از محرمانه ماندن مشخصات فردی خود یقین کامل داشته‌باشد. بدیهی است، این حقّ در محدوده قوانین جاری کشور تعریف می‌شود.
فصل دوم – خطّ قرمزها
۱ – ارزش‌های اسلامی
نظام ارزشی که برگرفته از تعالیم مکتب انسان‌ساز اسلام است، همواره موردتوجه‌مان خواهدبود و هیچ‌گونه تخطی از این نظام ارزشی را مجاز تلقّی نخواهیم کرد.
۲ – منافع ملّی
رسالت رسانه «روزگار» مبنی بر اطلاع رسانی و انعکاس واقعیت‌ها هرگز نباید منافع ملی را تحت‌الشعاع خود قرار بدهد. حفاظت و حراست از منافع ملی وظیفه دولتمردان، مدیران و همه شهروندان است. رسانه‌ها در این میان نقشی اساسی هم از نظر پاسداری از منافع ملی، و هم کمک به روشن شدن ابعاد و گستره منافع ملی و هم آموزش این مهم به شهروندان برعهده دارند.
۳ – قانون و مقررات
فعالیت‌های رسانه «روزگار» در چهارچوب قوانین و مقررات موضوعه طراحی شده، و رسانه «روزگار» ضمن رعایت مجموعه قوانین مربوط، حاضر به همراهی با هرگونه اقدام غیرقانونی و فراقانونی نخواهدشد.
۴ – حرمت آزادی بیان
آزادی بیان اصلی اساسی و رکنی رکین در بنیان رسانه ها است. رسانه «روزگار» درعین دفاع از این حقّ مسلم، و خودداری از اشاعه استفاده نابجا از آن، با هیچ‌گونه اقدامی که فراتر از محذورهای قانونی، ناقض و محدودکننده این آزادی باشد، همراهی نخواهدکرد.
۵ – حرمت قلم، رسانه‌ و اهل‌قلم
قلم و رسانه به خودی خود ارزشمند و دارای شأن و منزلتی رشک‌برانگیز هستند. رسانه «روزگار» ضمن تلاش برای حفظ این احترام، از هرگونه حرمت‌شکنی در این عرصه خودداری کرده، و در مسیر ارتقای شأن و منزلت رسانه و اهل‌قلم خواهدکوشید.
فصل سوم – رویّه‌
۱ – نقل امانت‌دارانه
در نقل مطالب از قول اشخاص یا انعکاس اخبار و اطلاعات از سایر رسانه‌ها، اصل امانتداری با دقتی وسواس‌گونه رعایت خواهدشد. به‌این‌ترتیب، از یک سو کاربر و بیننده دچار سوءبرداشت از مطالب منتسب به فرد نخواهدشد، از سوی دیگر حقوق مالکیت صاحبان اثر اعم از خبر، تحلیل، عکس، فیلم و … محفوظ خواهدماند.
۲ – فراهم‌ساختن تریبون برای اقشاری که صدایشان شنیده‌نمی‌شود
خواهیم کوشید تا با انعکاس اخبار و نظرات برخی اقشار، صنوف و گروه‌های مردم که چندان جایی در رسانه‌های کشور ندارند، خلاء موجود در این عرصه را پوشش داده، و به سهم خود کمکی به گسترش “عدالت رسانه‌ای” و رساندن صدای اقشار فراموش‌شده به مسؤولان، و افکار عمومی ارائه کنیم.
۳ – کمک به هم‌گرایی جامعه و وحدت ملی
به جای بحران‌سازی از طریق ارائه اخبار و تحلیل‌های تفرقه‌افکنانه، تلاش خواهیم‌کرد محور کلی مطالب و مندرجات رسانه «روزگار» کمک به نزدیک کردن اقشار و سلیقه‌های مختلف موجود در جامعه و تقویت وحدت ملی باشد.
۴ – خودداری از نشر اخبار غیرمستند
از نقل و نشر اخبار از منابع غیرموثق و تأییدنشده خودداری خواهیم‌کرد. در این مسیر از هرگونه کمک به اشاعه شایعات با پیشوند “گفته‌می‌شود”، “شنیده شده‌است”، “در فلان محفل گفته شده‌است”، منابع آگاه می‌گویند” و امثال این‌ها بدون‌دسترسی به منبع شفاف، مگر با هدف نقد و تصحیح مسیر شایعه‌گستری، خودداری خواهیم‌کرد.
۵ – پرهیز از تقویت کسب‌وکار باطل
از هرگونه انعکاس خبر، اظهارنظر و تبلیغ و دفاع از مشاغل و فعالیت‌های غیرقانونی و روابط ناسالم مالی و کسب‌وکار باطل خودداری خواهیم‌کرد، و انعکاس خبر صرفاً درقالب آگاهی‌بخشی و جلوگیری از وقوع جرم و گسترش مفاسد اقتصادی و انذار به متولیان امر خواهدبود.
۶ – انتقادپذیری
موردانتقاد قرارگرفتن را به‌عنوان یک “فرصت” تلقی خواهیم‌کرد؛ فرصتی برای یادگیری، اصلاح روند جاری و رفع عیوب و کاستی‌های احتمالی. از این رو انتقادات مخاطبان خود را جدی و قابل‌تأمّل تلقّی کرده، و از آن بهره خواهیم‌گرفت.
۷ – رابطه مالی شفاف و مشروع
نه رسانه «روزگار» و نه هیچ‌یک از کارکنان آن مجاز به ایجاد رابطه مالی غیرشفاف با اشخاص حقیقی و حقوقی نیستند. درآمدهای رسانه روزگار و کارکنان آن صرفاً ذیل عناوین تعریف‌شده و قانون‌مند از طریق فعالیت‌های رسمی پیش‌بینی‌شده و شفاف خواهدبود.